Kladně vyřízené žádosti: Účastníci projektu Renaissance - rodiny s postiženými dětmi

_________________________________________________________________________Jméno: Adélka Široká
Věk: 9 let
Datum podání žádosti: Říjen 2009Žádost

Soňa Široká - pro dceru:

Dcera Adélka Široká se narodila 20. 12. 2000 předčasně ve 28. týdnu jako moje druhé dítě, sestra Františka, kterému bylo v té době 15 měsíců. Narodila se jako zdravá, s dobrou porodní váhou kol. 1400g a byla ihned zaintubovaná, což zvyšovalo dobrou prognózu dalšího vývoje. Po porodu prosperovala dalších 6 dní, před odpojením z plicního respirátoru,se u ní projevily příznaky virového onemocnění (v té době probíhala masivní chřipková epidemie a pomalu se v celé republice uzavíraly nemocnice a další veřejná zařízení). Cca čtyřdenní léčba antibiotiky nezabrala, a během oněch 4-5ti dnů celkové virové sepse organismu klesla váha Adlétky na polovinu. 700g plod pak lékaři začali "léčit" transfůzí. Na jednom z nejlepších JIP – v dětské nemocnici na Černopolní se s pomocí prvotřídní přístrojové medicínské techniky a znalosti lékařů podařilo uřídit několikadenní výměnu krve. V noci, opět před nadějným odpojením z přístrojů, kdy krev dcery byla již vyčištěna od viru a organismus začal prosperovat jako zdravý, praskla při jedné z posledních procedur cévka v mozku a mozek byl zalit přečerpávanou krví. Takto začal příběh celkově fyzicky i mentálně postižené holčičky, jejíž diagnóza zní: celková těžká kvadruspastická DMO a k níž se váže retardace závažného stupně, nulové řečové vyjadřování a trvalá inkontinence.

V současné době Adélčin mentální vývoj hodnotí psycholog na úrovni 4 měsíčního dítěte, výšku a váhu má adekvátní 9-ti letému dítěti. Adélka je ležící, dokáže se otočit v leže na bříško s náznakem plazení, sama se neposadí, usedí jen přikurtovaná ve vozíku. Užívá "svým způsobem" pravou ruku, kterou s velkým snažením donese i tuhé jídlo do úst, kouše a žvýká dobře, pije z hrnku, ale sama jej k ústům nedá. Celkově je Adélka fyzicky stenická a zdravá. Nebere žádné léky, nemá nález na EEG, a kromě silnějších brýlí nemá žádné orgánové komplikace a přesto je u ní indikována doživotní rehabilitace a jakákoli forma fyzické stimulace. Její snížená pohyblivost a nefyziologicky silný spasmus způsobuje degeneraci všech svalů a tkání. Její kostra se viditelně křiví, má vychýlenou pánev, klouby jsou méně ohebné, spasmem deformované, po operaci kyčlí, kolen a šlach má každou nožku jinak dlouhou a vykřivenou. Bolestem se snažíme předcházet polohováním ve vozíku, rehabilitací ve stacionáři a doma koupelemi a svépomocnými masážemi. Každopádně ji však čekají cca každé 4 roky náročné orthopedické operace s celkovou anestezií a následnou intenzivní rehabilitací.

O Adélku jsem se starala do jejích 8 let. Protože jsem jí již sama nemohla poskytnout dostatečnou psychofyzickou stimulaci, a také přišla doba nástupu k povinné školní docházce, je od září 2008 je v týdenním pobytovém stacionáři Narnie v Morkůvkách u Klobouk, který provozuje ČCE Diakonie. Po dobu jejich péče Adélka se daří udržet a v možné míře i rozvíjet její dovednosti. Přesto, že její řečové schopnosti jsou malé, je velmi sociálně vnímavá. Jaksi intuitivně chápe dění kolem sebe a dokáže na něj adekvátně reagovat – projeví zájem, vyjádří mimicky údiv, rozesměje se, bystře a vytrvale sleduje okolí. Rozpozná členy rodiny, zvykne si na cizí osoby, ke každému naváže specifický vztah podle projevů a nastavení osoby se kterou "komunikuje". Je velmi oblíbená pro svoji nekonfliktnost a všichni pečující ji mají velmi rádi. Říká se o ní, že v její přítomnosti je cítit pozitivní energii, že celou svou bytostí rozdává radost a spokojenost.

Magnetická podložka může napomoci udržení její fyzické kondice, a výrazně zlepšit podmínky domácí rehabilitace, zejména po velmi náročné orthopedické operaci, kterou v dohledné době podstoupí.

Soňa Široká

_________________________________________________________________________

Výsledek žádosti

Přístroj byl předán dne 21. 12. 2009 v budově firmy P.F. art spol. s.r.o.
Předání se účastnila Mgr. Zuzana Lužná za projekt Renaissance a také jednatel firmy ŠVARC a P. spol. s r.o. pan Libor Havelka s kolegyní.
Předány byl komplet SIECO a aplikátor CAVO.

foto 01 foto 02

foto 03 foto 04

foto 05

_________________________________________________________________________

- zpět na výběr vyřízených žádostí -


Magnetoterapeutické přístroje Renaissance používají: